Δευτέρα, 02 Μαΐου 2011 19:56

Αποτελέσματα Διεθνή Λογοτεχνικού Διαγωνισμού για τα "Μάρμαρα του Παρθενώνα" (Διορθωμένο)

Written by
3536

Η ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ "ΝΟΣΤΟΣ"
ΥΠΟ ΤΗΝ ΑΙΓΙΔΑ
ΤΗΣ ΠΡΕΣΒΕΙΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΣΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ
ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΩΝ ΤΗΣ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗΣ,
ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΕΛΛΗΝΩΝ ΛΟΓΟΤΕΧΝΩΝ ΚΑΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΩΝ ΤΩΝ ΠΕΝΤΕ ΗΠΕΙΡΩΝ,
την Διασπορική Λογοτεχνική ΣτοA THS αυστραλιασ
το Κέντρο Ελληνικών και Βυζαντινών Σπουδών "Φώτιος Μαλλέρος", του πανεπιστημίου της Χιλής
ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΟΥΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ  ΤΟΥ  ΤΡΙΤΟΥ ΔΙΕΘΝΟΥΣ
ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ
“ΜΑΡΜΑΡΑ ΤΟΥ ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ
ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΙΑΣ ΚΛΟΠΗΣ Ή , Η ΚΛΟΠΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ;”

Με χαρά λάβαμε τις συμμετοχές για τον  διεθνή λογοτεχνικό διαγωνισμό που προκήρυξαν και οργάνωσαν για τρίτη φορά,  η Ελληνική Πολιτιστική Οργάνωση Νόστος και η Ένωση Λογοτεχνών της Αργεντινής, υπό την αιγίδα της Πρεσβείας της Ελλάδας στην Αργεντινή και την Εθνική Γερουσία της Αργεντινής και σε συνεργασία με αξιόλογους φορείς.    Στο διαγωνισμό συμμετείχαν πάνω από 350 έργα, διηγήματα και ποιήματα στην ελληνική, ισπανική και  αγγλική γλώσσα από Ελλάδα, Αργεντινή, Χιλή, Ουρουγουάη, Κύπρο, Ιταλία, Πολωνία, Γαλλία, Κύπρο, Μαλαισία, Περού, Αίγυπτο, Αμερική, Μεξικό και Ισπανία.


Τα βραβεία απονέμονται, σε βάση την απόφαση της κριτικής επιτροπής, ( Δ.Σ Ένωση Ελλήνων Λογοτεχνών και συγγραφέων των Πέντε Ηπείρων (Βαιος Φασουλας, Ελευθερία Μπέλμπα, Χριστίνα Τσαρδίκου), Διασπορική Λογοτεχνική Στοα (Ι.Γαριβάλδης), Ένωση Λογοτεχνών της Αργεντινής (Αντόνιο Λας Ερας ) και Δ.Σ. Ελληνικής Οργάνωσης Νόστος της Αργεντινής), ως εξής:


ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ


1 BRABEIO

(Βαθμολογία Άριστα 10/10)

«ΚΑΡΥΑΤΙΔΑ»

(ΜΑRINA KOMNINOU)

ΒΑΓΙΑ ΚΑΠΝΙΑ

(GREECE)


2 -ΒΡΑΒΕΙΟ

βαθμολογία 10/10

«ΤΟ ΠΕΝΘΟΣ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ» (ΚΑΛΛΙΟΠΗ ΒΑΛΛΙΑΝΟΥ) ΣΟΝΙΑ ΖΑΧΑΡΑΤΟΥ (GREECE)

«ΜΑΡΜΑΡΑ ΤΟΥ ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ» (Η ΜΑΡΜΑΡΩΜΕΝΗ ΕΡΙΝΥΑ) ΒΑΣΙΛΙΚΉ ΝΕΥΡΟΚΟΠΛΗ(GREECE)

 

3-ΒΡΑΒΕΙΟ

βαθμολογία 10/10

«Ο ΙΕΡΟΣ ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΚΑΡΥΑΤΙΔΩΝ»(Χαρά και Ζωή) Παρασκευή Κωστόπετρου και Βικτωρία Μακρή(Greece)

«ΕΝ ΟΥΡΑΝΟΙΣ ΤΗ ΞΑΝΘΗ ΜΕΡΑ» (Τόμας Μπρους, έβδομος κόμης του Ελγιν) Δημήτρης Δεσποτάκης (Greece)

 

4-ΒΡΑΒΕΙΟ

βαθμολογια 10/10

«ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ…..ΓΙΑ ΤΑ ΚΛΕΜΜΕΝΑ ΓΛΥΠΤΑ ΤΟΥ ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ»(Ονειροπαρμένος) Γεώργιος Παύλου Γιακουμινάκης (Greece)

 

5 ΒΡΑΒΕΙΟ

βαθμολογία 10/10

«ΚΛΕΙΣΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ-ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΟΥ» (εύχαρις) Καλφάκης Δημήτριος (ARGENTINA)

6 ΒΡΑΒΕΙΟ

βαθμολογία 10/10

«ΜΑΡΜΑΡΑ ΤΟΥ ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ» (Χρήστος Αθανασίου) Χρήστος Μαραγκός(GREECE)

7 ΒΡΑΒΕΙΟ

βαθμολογια 10/10

«ΕΧΕΙΣ ΘΕΣΗ» (Πολυτροπος) Δήμητρα Καμαρίου (GREECE)


Διακριτικοί Έπαινοι

βαθμολογια 9/10

«ΩΔΗ ΣΤΟ ΒΡΑΧΟ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ» (Καλλιστώ) Ευαγγελία-Αγγελική Πεχλιβανίδου (GREECE)

«ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΤΗΣ ΘΕΑΣ» (Νίκος Κ.) Γεωργεδάκη Αντωνία (GREECE)

«ΝΟΣΤΑΛΓΙΑ ΔΥΟ ΑΙΩΝΩΝ» (Μιχάλης Θαλοροδόπουλος)Ιωάννης Γεωργικόπουλος (FRANCE)


Έπαινοι  (θα εκδοθούν στην ανθολογία βραβευμένων έργων)

βαθμολογια 9/9

«ΚΑΤΑΚΡΑΥΓΗ» (Λέξις) Βαγγέλης Κυριακός (Greece)

«Ο ΠΟΝΟΚΈΦΑΛΟΣ ΤΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ» (Ζακυνθηνός) Αριστοτέλης Γ. Σακελλαρίου (MALAYSIA)

«ΤΑ ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΑ ΜΝΗΜΕΙΑ» (Γεράσιμος Μηλιαρέσης) Γιώργος Κιβωτός(USA)

«ΤΟ ΟΡΑΜΑ»(Γιάννης Κόντης) Βασίλης Σεβδάλης(GREECE)

«ΤΑ ΜΑΡΜΑΡΑ…» (Καλοκαίρι) Χοτζας Δημήτριος(GREECE)

«Ο ΣΥΛΛΕΚΤΗς ΚΑΙ Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ» (Αλφα) Αλεξάνδρα Γούτα(GREECE)

«ΤΟ ΠΑΡΑΠΟΝΟΤΗΣ ΑΝΕΜΩΝΑΣ» (Διονύσιος Θερειανός) Παναγιώτης Ζιωτόπουλος(GREECE)

«Ο ΘΑΥΜΑΤΟΠΟΙΟΣ»(Τανταλος) Ελσα Κορνέτη(GREECE)

«ΜΑΡΜΑΡΑ ΤΟΥ…» (Μαρί Γεωργίου) Οδυσσεία Φίσκυλη (GREECE)

«ΟΠΟΥ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΙΛΑΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ» Ελευθερία Ταξιδιού) Κωνσταντίνα Τυροβολά(GREECE)

«ΜΑΡΜΑΡΑ ΤΟΥ ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ» (Αθηνά, φοιτήτρια) Γεωργία Κρητικού-Κωσταγιάννη(GREECE)

«Η ΄ΚΥΡΑ ‘ ΤΗΣ ΑΚΡΟΠΟΛΕΩΣ» (Ιωνα) Ιωάννης Απέργης(GREECE)

«ΜΑΡΜΑΡΑ ΤΟΥ ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ…» (Γιάννης Σκιάς) Ιωάννης Δημητρίου(GREECE)

«ΕΠΙΣΤΟΛΗ»(Ιλιας) Λιλιανό Δρίτσα-Τσιουλακη(GREECE)

«Ο ΒΡΑΧΟΣ» (Ιδαιον) Στυλιανός Βισκαδουράκης(GREECE)

«ΔΡΑΚΟΝΙΚΟΛΗΣ»(Δρακονικολής) Νικόλαος Κουραβάνας(GREECE)

«ΠΡΟΓΟΝΙΚΕΣ ΜΝΗΜΕΣ(Επιούσιος)Χρήστος Μαυρίκιος(GREECE)

«Η ΚΛΟΠΗ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ» (Καρολος) Σταύρος Καρακωνσταντακης(CYPRUS)

«ΜΑΡΜΑΡΑ ΤΟΥ ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ…(Διων) Κώστα Πουλακα(CYPRUS)

«ΜΑΡΜΑΡΑ ΤΟΥ ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ…(Καλλιστώ Ελληνίς) Δέσποινα Δημότση(GREECE)


Ειδικό βραβείο (ανήλικες)

1- «ΜΙΑ ΑΣΥΛΛΗΠΤΗ ΚΛΟΠΗ» (Δικαιοκρίτος) Μανώλης Δικαιάκος (GREECE)

2- «ΜΑΡΜΑΡΟΣΚΟΝΗ» (Αλέξης Μαρκου) Ανδρεας Χωράκης(GREECE)

3- «ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ» (Δαρθείος Νίκος) Νικόλαος Ξιφαράς(GREECE)


RESULTADOS DEL CERTAMEN EN ESPAÑOL


1-PRIMER PREMIO

"LOS MÁRMOLES DE ELGIN, EL EXPOLIO DE GRECIA"—seudònimo: ARSINOE

Maria del Pilar Paz Mañoso

(SPAIN)


2 -SEGUNDO PREMIO

"LA LAGRIMA DE MÁRMOL"  - seudónimo ELPIDA INFINITA

Marta Silvia Dios Sanz

(GREECE)


3-TERCER PREMIO

"EL DESAFIO DE LA CIVILIZACIÓN"- seudónimo TABETOR

Hector Manuel Taboada

(ARGENTINA)


MENCIONES

" EL RAPTO" –(Ariadna) Ana Luisa Kohon Lecaros ( CHILE)

"LAS COLINAS SAGRADAS"'(Leonidas) Tasos Damianòs (ARGENTINA)


ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ


WINNER: 1st. Prize:

"ODE TO THE PARTHENON" (Your expatriated admirer)

Dimitrios Trigonis ( USA)


2nd Prize:

"ESTIMATION OF THOMAS ELGIN´S ACTIVITY FROM THE LITERARY POINT OF VIEW"

(Alexander Magnus) Wanda Amarantidou ( Poland)

 


Θερμά συγχαρητήρια!

Felicitaciones!

Congratulations!

Δρ. Χριστινα Τσαρδίκου (Προεδρος Νοστος)
Δρ. Αντονιο Λας Ερας (Δ.Σ. Ενωση Λογοτεχνων Αργεντινης)

Asociación Cultural Helénica Nostos

Avda. Belgrano 615   8vo J      CAPITAL

Telfax 00541146394765 and 005491160991638

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

URL: www.nostosonline.gr y www.nostosdiaspora.gr

Read 3536 times

Latest from Super User