Δευτέρα, 09 Μαΐου 2011 22:15

Αποτελέσματα Λογοτεχνικών Διαγωνισμών 2011 για ανέκδοτο έργο από τον ΚΣΠΝΒ

Written by
2646

Ακολουθούν τα Αποτελέσματα Λογοτεχνικών Διαγωνισμών για Ανέκδοτο Έργο (2011) στις ακόλουθες κατηγορίες:

  1. Ποίησης στη μνήμη Ευγενίας Παλαιολόγου Πετρώνδα
  2. Μαθητικός Διαγωνισμός Ποίησης στη μνήμη Κώστα Μόντη (λύκειο)
  3. Μαθητικός Διαγωνισμός Διηγήματος στη μνήμη Φωτεινής Ιωαννίδου Πολυβίου (γυμνάσιο)

Η απονομή των βραβείων και για τους τρείς διαγωνισμούς θα γίνει σε ειδική εκδήλωση, που θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή, 13 του Μάη 2011, στις 7.30 μ.μ., στην αίθουσα εκδηλώσεων του Πολιτιστικού Κέντρου Μαρφίν Λαϊκής Τράπεζας, στη Λευκωσία.
Την εκδήλωση θα τιμήσει με την παρουσία της η Γενική Διευθύντρια του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού κ .Ολυμπία Στυλιανού.



Διαγωνισμός παιδικής-νεανική ποίησης στη μνήμη Ευγενίας Παλαιολόγου Πετρώνδα


Με ομόφωνη απόφαση της Κριτικής Επιτροπής το φετινό βραβείο του Διαγωνισμού παιδικής-νεανικής ποίησης στη μνήμη Ευγενίας Παλαιολόγου Πετρώνδα απονέμεται στην ποιητική συλλογή Άρωμα τριανταφυλλιάς (ποιήματα για παιδιά σχολικής ηλικίας), του Αντρέα Κωνσταντινίδη.
Απονέμεται επίσης έπαινος στην ποιητική συλλογή Έψαξα για κοχύλια, της Ρεβέκκας Σιεκκερή.

Στο Διαγωνισμό υποβλήθηκαν οχτώ έργα.

Την Κριτική Επιτροπή αποτελούσαν οι : Μαρία Μιχαηλίδου, Δώρος Θεοδούλου, Πέτρος Πανάου, Ελένη Αρτεμίου Φωτιάδου και Μάρω Κουσιάππα.



Μαθητικός Διαγωνισμός Ποίησης στη μνήμη Κώστα Μόντη

Στο φετινό Διαγωνισμό Ποίησης στη μνήμη του μεγάλου μας ποιητή Κώστα Μόντη, που προκηρύχτηκε από τον Κυπριακό Σύνδεσμο Παιδικού Νεανικού Βιβλίου ανάμεσα σε μαθητές των δημόσιων και ιδιωτικών Λυκείων και Τεχνικών Σχολών, υποβλήθηκαν 57 έργα.
Με ομόφωνη απόφαση της Κριτικής Επιτροπής το βραβείο απονέμεται εξίσου ως εξής:

  • Άγγελος Αντωνόπουλος (Α1), Λύκειο Αρχιεπισκόπου Μακαρίου Γ΄ Δασούπολη-Λευκωσία, για την ποιητική σύνθεση Ποιήματα με αφορμή τα έργα του Κώστα Μόντη
  • Αβέρωφ Στυλιανίδης ( Α΄), Λανίτειο Λύκειο Α΄ Λεμεσού, για το έργο Στα φτερά του ήλιου
  • Παναγιώτης Ηροδότου (Γ2), Λύκειο Κύκκου Πάφου, για το έργο Σύνθεσις


Έπαινοι
απονέμονται στους :

  • Λάζαρο Ηλία (Α΄ τάξη, Λανίτειο Λύκειο Α', Μιλώντας μ'ένα αστέρι),
  • Δήμητρα Λιμνατίτου (Α6, Λανίτειο Λύκειο Α΄, Κερύνεια),
  • Χριστίνα Γιόκκα (Γ8, Λύκειο Κουτσόφτα-Παναγίδη, Παλιομέτοχο, Παράδεισος-η απέναντι πλευρά του τείχους),
  • Βίκυ Γρηγορίου ( Β3, Λύκειο Αποστόλων Πέτρου και Παύλου-Λεμεσός, Ακολουθώντας των ονείρων την πορεία) και
  • Νικόλ Βασιλείου (Β3, Λύκειο Αποστόλων Πέτρου και Παύλου, Μάνα γη μου λαβωμένη).

 

Την Κριτική Επιτροπή αποτελούσαν οι : Κώστας Κατσώνης, Ελένη Αρτεμίου-Φωτιάδου, Έλενα Παπαντωνίου, Μαρία Ολυμπίου και Μαρία Παχίτη.



Μαθητικός Διαγωνισμός Διηγήματος στη μνήμη Φωτεινής Ι. Πολυβίου

Στο Διαγωνισμό Διηγήματος για μαθητές Γυμνασίου στη μνήμη Φωτεινής Ι. Πολυβίου, που προκηρύσσεται κάθε χρόνο από τον ΚΣΠΝΒ, υποβλήθηκαν φέτος 32 έργα.

Το βραβείο απονέμεται εξίσου στα διηγήματα :

  • Η μεγαλύτερη ευτυχία, της Σοφίας Λέρνη (Β1, Ευρωπαϊκή Ελληνική Σχολή Φίλιπς),
  • Μαθήματα ζωής, της Γεωργίας Ευθυμιάδου (Β1, Νικολαϊδειο Γυμνάσιο Πάφου) και
  • Ο άδρωπος, της Βικτώριας Κυπριανού (Γ1, Γυμνάσιο Παλουριώτισσας).

 

Έπαινος απονέμεται στα διηγήματα:

  • Μάθημα ζωής, του Σπύρου Γκολιομύτη (Γ2, Γυμνάσιο Έμπας),
  • Δύσκολοι καιροί για παιδιά, του Στάθη Λαούρη ( Α4, Νικολαϊδειο Γυμνάσιο Πάφου),
  • Η εγκλωβισμένη δασκάλα, της Μαρίας Φωτίου (Α6, Γυμνάσιοι Αραδίππου) και
  • Θυμούνται πιο πολύ, της Ιάκωβης Αγαθοκλέους (Γ1, Λανίτειο Γυμνάσιο Λεμεσού).


Κριτική Επιτροπή: Φλώρα Τιμοθέου, Παύλος Φ.Ιωαννίδης, Χρίστος Καλογήρου, Έλενα Παπαντωνίου και Λάγια Καρπασίτη.


ΑΠΟ ΤΟ Δ.Σ. ΤΟΥ ΚΥΠΡΙΑΚΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΝΕΑΝΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ
Λευκωσία, 4 του Μάη 2011

 

πηγή: http://www.kypriwnerga.com

Read 2646 times

Latest from Super User