Τρίτη, 04 Ιουλίου 2017 13:03

Aποτελέσματα του 6ου Πανελλήνιου Λογοτεχνικού Διαγωνισμού που διεξήγαγε η Πνευματική Συντροφιά Λεμεσού.

Written by
947
Aποτελέσματα του 6ου Πανελλήνιου Λογοτεχνικού Διαγωνισμού που διεξήγαγε η Πνευματική Συντροφιά Λεμεσού.

Aποτελέσματα του 6ου Πανελλήνιου Λογοτεχνικού Διαγωνισμού που διεξήγαγε η Πνευματική Συντροφιά Λεμεσού.

Ποίηση σε Κυπριακή Διάλεκτο:
Κκέσκιμον    Μυρούλα Μαππούρα    (Ματσικόριδον)    Α΄Βραβείο
Το ακάλεστον στρουθίν    Άθως Χατζηματθαίου    (Τζυπριώτης)    Α΄Βραβείο
Το χερουβίμ    Κώστα Παπαϊωάννου    (Λαλάρουνος)    Β΄ Βραβείο
Πικρόν νερόν    Ειρήνη Χαραλάμπους    (Οπάλια)    Β΄ Βραβείο
Τα ματσικόρυδα της Βασιλούς    Σπύρος Χριστοφόρου Νησιώτης    (Πραματευτής)    Γ΄ Βραβείο

Ποίηση:
Αφαίρεση    Αθανάσιος Γάκης    (Δημητρίου)    Α΄Βραβείο
Αλάργεμα    Αντώνιος Ευθυμίου    (Ελπήνωρ)    Β΄Βραβείο
Κόρη    Γιώργης Ζαφειρίου    (Νικήτας)    Γ΄ Βραβείο
Άθυρμα    Εύη Μαραγκουδάκη    (White Lilly)    Α΄ Έπαινος
Οι τελευταίοι Υάκινθοι    Θεόδωρος Σαντάς    (Άσπρα πουλιά)    Β΄ Έπαινος
Ψυχή μου    Στέλλα Πετρίδου    (Ελπίς)    Β΄ Έπαινος
Ο δραπέτης    Γεωργία Αναγνώστου Σταύρου    (Ευτέρπη)    Β΄Έπαινος
Άτιτλο    Μπαλτσαβιά Θωμαή    (Χωρίς Ψευδώνυμο)    Γ΄Έπαινος

Ποίηση για νέους:
Όνειρα ψυχορραγούν    Μανούδη Μαρία    (Μαρία Νεφέλη)    Α ΄Βραβείο
Σε φόντο μπλε    Μπάζιου Παναγιώτα    (Ίριδα)    Β΄ Βραβείο
Ζητείται οδηγός    Αγραφιώτης Αλέξανδρος    (Δίας)    Γ΄ Βραβείο
Υγρό στοιχείο    Θεοδωροπούλου Αφροδίτη    (Αντιάνειρα)    Α΄ Έπαινος
Απύθμενο μπλε    Κομπολόχη Βασιλική    (Βάσω)    Β΄ Έπαινος
Εποχές    Ζενέτου Ευαγγελία    (Το γατάκι)    Γ΄ Έπαινος

Διήγημα:
Η συνάντηση    Βασιλική Παρασκευουλάκου    (Αροδαφνούσα)    Α΄ Βραβείο
Ζωές στη γλώσσα της αγάπης    Αργυρή Κ. Μπαξεβάνου    (Γιώργος Κούκιας)    B΄ Βραβείο
Ένα όνειρο στην Πόλη     Αναστασία Χατζαντωνίου    (Η ένδοξη ανεμώνη)    Γ΄ Βραβείο
Εκεί που σταμάτησε ο χρόνος    Άθως Χατζηματθαίου    (Προδομένος)    Γ΄Βραβείο
Αγκούσα     Αντώνιος Ευθυμίου    (Ελπήνωρ)    Γ΄Βραβείο
Ο Μαύρος Χριστός     Όλγα Μπαλωμένου    (Νηκεδνή)    Α΄ Έπαινος
Αναζήτώντας ταυτότητα     Αλεξάνδρα Κωστάκη    (Καλλιρόη)    Β΄ ΄Επαινος
Ματωμένο "Γιατί"    Μυρούλα Μαππούρα    (Άρτεμις)    Γ΄ Έπαινος
Απομάκρυνση     Βαγγέλης Νάστος    (Διαβάτης)    Γ΄ Έπαινος
Τυπικές απαντήσεις    Ιωάννης Χριστοδούλου(Άγγελος Σωτηρίου)    Γ΄ Έπαινος
Επέτειος άγους     Φένια Κινικλή    (Θελξινόη)    Γ΄'Επαινος

Μαρία Κυπριανού 
Γραμματέας Πνευματικής Συντροφιάς Λεμεσού

Read 947 times

Latest from apostaktirio team