Κυριακή, 01 Απριλίου 2018 19:24

Το πρόγραμμα του Fantasmagoria 2018 στη Θεσσαλονίκη, 21 και 22 Απριλίου

Written by
370
Το πρόγραμμα του Fantasmagoria 2018 στη Θεσσαλονίκη, 21 και 22 Απριλίου

ΣΑΒΒΑΤΟ 21 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2018

Σκηνή Φουαγιέ 

11:00 – 14:00

Σεμινάριο Stratego από τον παγκόσμιο πρωταθλητή Στ. Σεκερτζή

(Ελληνική Ομοσπονδία Στρατέγκο)

14:00 – 15:00

Οι Ιππότες της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας: Αναβίωση της Οπλομαχίας 13ου-15ου αιώνα

με τον Παύλο Καραχισαρίδη

15:00 – 16:00

The Cosplay parade

Fantantasmagoriκές μεταμφιέσεις

16:00 – 17:00

Εσύ σπαθί μου διμισκί, να μην αποστομώσεις (Θεατρικό)

με τη Δήμητρα Μπενίση

17:00 – 19:00

Παρουσίαση μεταποίησης και παλαίωσης επίπλων με συμμετοχή κοινού,

workshop λινοτυπίας

με τη Ζωή Ευστάθιου (aka The Craft Of Raven)

20:00 – 20:15

Dancing for the Moon – Tribal fusion «Dancera troupe»

με την Eleni Iosif 

αίθουσα Μανόλης Αναγνωστάκης

11:00 – 11:45

Ο Μικρός Άγγελος και ο Σχολικός Εκφοβισμός

Ένα παραμύθι επαυξημένης πραγματικότητας από τον ψυχολόγο Γ. Δασκαλάκη και τις εκδόσεις iWrite

11:45 – 12:30

Η Εξέλιξη της ιστορίας μέσω των Χαρακτήρων (σεμινάριο συγγραφής)

με τον Αθανάσιο Βασιλάκη

12:30 – 13:15

Παρουσίαση του βιβλίου «Το happy της μαμάς!» (εκδόσεις iWrite)

με τη συγγραφέα Μαρία Αμανατίδου

13:15 – 14:00

Προβολή Παιδικών Animation Ταινιών

(TAF Thessaloniki Animation Festival)

από την Addart

14:00 – 15:00

Δέντρα και δάση της Μέσης Γης: Μυθολογία, συμβολισμός, αναφορικότητα

(Εκδόσεις Δαιδάλεος)

με τη συγγραφέα Ευλαμπία Τσιρέλη

15:00 – 16:00

Μυθοσκορπίσματα: Ομάδα Αφήγησης Μύθων με Συνοδεία Ζωντανής Μουσικής

με τη Σωτηρία Ιωαννίδου

16:00 – 16:45

Παρουσίαση βιβλίου «Ο κύκλος της φυσικής καταστροφής» (Εκδόσεις Κέδρος)

με τη συγγραφέα Λένα Κικίδου

16:45 – 17:30

Παρουσίαση βιβλίου «Horrorant: Ο τρόμος στον κινηματογράφο – Βιβλίο Ά» (Εκδόσεις Λυκόφως)

17:30 – 19:00

Το Ταξίδι του Συγγραφέα: Ομιλία και συμβουλές για τη συγγραφή

+ Παρουσίαση των ανθολογιών του Εργαστηρίου Συγγραφής Imaginarium

με την Ευλαμπία Τσιρέλη

19:00 – 19:45

Απονομή Βραβείων του διαγωνισμού »Φαντασία 2018»

του φετινού Φεστιβάλ Fantasmagoria

20:00 – 20:45

Στο Λυκόφως των σκιών (αφηγήσεις)

με τους Ροδάνθη Δημητρέση, Χρυσάνθη Βουδούρη και Ναντίνα Κυριαζή (Action Art)

21:00 – 22:00

Προβολή Ταινιών Fantasy

του σκηνοθέτη Αλέξανδρου Στουγιαννίδη 

αίθουσα Νερού

11:00 – 11:45

Warja Lavater – Τα κλασσικά παραμύθια με συμβολική γραφή

(παραμύθια με εικονογράφηση χωρίς καθόλου λέξεις)

με τη Βούλα Κοτσάλου

12:00 – 12:45

Παιδικές δραστηριότητες με την Joy και τον Tony Pepperoni

13:00 – 13:45

Παρουσίαση βιβλίου «Μαύρα Λιβάδια» (εκδόσεις Λυκόφως)

με τη συγγραφέα Αγνή Σιούλα

13:45 – 14:30

Παρουσίαση βιβλίου «Τότε που το νερό πολεμούσε τη φωτιά» (Εκδόσεις Momentum)

με τη συγγραφέα Λίλη Μαυροκεφάλου

14:30 – 15:00

Παρουσίαση βιβλίου «Παράξενα πλάσματα» (εκδόσεις Ανάτυπο)

με τον συγγραφέα Πέτρο Ευαγγελόπουλο

15:00 – 15:30

Παρουσίαση βιβλίου «Γεννημένη στις 13, βιβλίο 2 Οβελάντουμ» (Εκδόσεις Ανάτυπο)

με τον συγγραφέα Χρήστο Αντώναρο

15:30 – 16:00

Αφηγήσεις ιαπωνικών μύθων για την καταγωγή των αυτοκρατορικών κειμηλίων

με τον Χαράλαμπο Μπίλα

16:00 – 16:45

H.P. Lovecraft: Ο Ονειρευτής των Νυχτερινών Τόπων του Φρανκ Μπέλναπ Λονγκ

με την Ars Nocturna

16:45 – 17:30

Παρουσίαση βιβλίου «Θυσία» (εκδόσεις Momentum)

με τη συγγραφέα Μαρία Ζαχαράκη

17:30 – 18:15

Ψίθυροι στο Σκοτάδι: Ο Υπερφυσικός τρόμος στο Γοτθικό Ρεύμα (ομιλία)

με την Ιλέην Ρήγα και το Nyctophilia

18:15 – 19:00

Παρουσίαση βιβλίου «ΣΟΒΟΦ: Ο κινούμενος ήλιος» (εκδόσεις Πνοή)

με τη συγγραφέα Λέττα Βασιλείου

19:00 – 19:45

Εργαστήρι εκμάθησης αρχαίας λύρας (Πρότυπος Όμιλος Πολιτισμού SEIKILO)

με τη δασκάλα αρχαίας μουσικής λύρας Λίνα Παλέρα και την Οργανοποιία Luthieros

19:45 – 20:30

Παρουσίαση του συλλογικού βιβλίου «Ιστορίες της γιαγιάς Ιτιάς» (εκδόσεις iWrite)

από τους συντελεστές του Will o’ Wisps

20:30 – 21:00

Παρουσίαση του βιβλίου «John Smith: Αναπαυτής» (εκδόσεις Πηγή)

από τον συγγραφέα Γιώργο Κωστόπουλο

21:00 – 22:00

Dark Urban Legends (ομιλία)

με τον Γιώργο Μαντζουρανίδη 

Gamer's Corner

11:00 - 13:00

Επιτραπέζια D&D και RPG παιχνίδια από τους Boardgames Brawlers

13:00 - 15:00

Requiem For Greece-A live action Role Playing Game Network

15:00 - 17:00

Blitz Games

17:00 - 22:00

Επιτραπέζια D&D και RPG παιχνίδια από τους Boardgames Brawlers

11:00 - 22:00

ΕΣΦΙΠΣ -Ελληνικός σύλλογος φίλων Ιστορίας και παιχνιδιών στρατηγικής

11:00 - 22:00

Γνωρίστε την Ασλέζα-D&D Sessions 5ης έκδοσης από την gaming ομάδα του ΦantastiCon

http://fantasyfest.gr/to-programma/saturday-21-april-2018/


ΚΥΡΙΑΚΗ 22 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2018

σκηνή Φουαγιέ

11:00 – 14:00

Σεμινάριο Stratego από τον παγκόσμιο πρωταθλητή Στ. Σεκερτζή

(Ελληνική Ομοσπονδία Στρατέγκο)

14:00 – 16:00

Quiz-παιχνίδια γνώσεων από τον

ελληνικό σύλλογο φίλων Tolkien «The Prancing Pony»

16:00 – 18:00

3D Origami Workshop

με τον Βασίλη Καλοπαναγιώτη

18:00 – 18:30

Shinobi: πολεμώντας στις σκιές

με τον Μιχαλη Παπανικολάου του Α.Σ. Φαέθων Επταπύργιο-Κάστρα

18:30 – 19:30

Μεσαιωνική Οπλομαχία: Πώς ήταν πραγματικά η μάχη στον μεσαίωνα

με τον Γιάννη Κομπατσιάρη

20:00 – 20:15

Dark Dance «Dancera troupe»

με την Eleni Iosif

20:15 – 21:00

The Cosplay Parade

Fantantasmagoriκές μεταμφιέσεις

αίθουσα Μανόλης Αναγνωστάκης

11:00 – 11:45

Let’s play Boomwhackers

με την Έφη Μπαχτσεβάνα

12:00 – 12:45

Όλοι διαφορετικοί, όλοι ίδιοι, όλοι μαγικοί

Θεατρικό παιχνίδι για παιδιά 6-12 ετών

με την Χρυσάνθη Βουδούρη και την Zafouko Yamamoto

13:00 – 13:45

Fantasy Animation Films (TAF Thessaloniki Animation Festival)

με την Addart

14:00 – 15:45

Παρουσίαση του «The Witcher 3: Wild Hunt»

με τους GRamers, σε συνεργασία με τα GNET

16:00 – 16:45

Σεναριακές αρχές μυθοπλασίας και η εφαρμογή τους στο φανταστικό (ομιλία)

με τον Άρη Δεληγιαννίδη

17:00 – 17:45

Παρουσίαση της συλλογής του 121 Words «Μικρή μου Καρδιά – Little Hearts»

με τη Βέρα Καρτάλου και τη Λυδία Ελιόγλου

18:00 – 18:45

Πίστη & θρησκευτικότητα στο έργο του Χ.Φ. Λάβκραφτ (ομιλία)

με τον ψυχολόγο – συγγραφέα Γιώργο Ιωαννίδη

19:00 – 20:00

Σεμινάριο δημιουργικής γραφής με τον Graham Masterton

21:00 – 22:00

Fantasy Stand Up Comedy

με τους Βασίλη Κατέρη, Ηλία Φουντούλη,

Δημήτρη Κυριαζίδη και Αντώνη Χριστοδούλου

αίθουσα Νερού

11:00 – 11:45

Παρουσίαση βιβλίου «Το τέταρτο αλογάκι» (Εκδόσεις Πατάκης)

με τον συγγραφέα Διονύση Λεϊμονή

12:00 – 12:45

Παιχνίδι ρόλων αφιερωμένο στο παιδικό βιβλίο: Η Ελπίδα και οι υπερκακοί του Πέτρου Αργυρίου

από την δημιουργική ομάδα Gamecraft (Άλκης Χατζόπουλος)

13:00 – 13:45

Εργαστήριο δημιουργικής γραφής για τους μικρούς φίλους του φανταστικού

από τη συγγραφέα Βίβιαν Φόρτη

14:00 – 14:45

Angel Eyes: Αναβιώνοντας την Εικονογραφημένη Λογοτεχνία του Φανταστικού (ομιλία)

με τη Λίλα Κίσσα-Φραγκομίχαλου

15:00 – 15:45

Yoga για Παιδιά

15:45 – 16:30

Παρουσίαση βιβλίου «Οι Γιοι της Στάχτης» (εκδόσεις Mamaya)

με τον συγγραφέα Λευτέρη Κεμαμίδα

16:30 – 17:15

Η φαντασία στο Λυκόφως

συλλογική παρουσίαση των εκδόσεων Λυκόφως

17:15 – 18:15

Τρόμος, δυστοπία, ρομαντικό αστικό & αλληγορία:

Τέσσερα είδη του φανταστικού από τέσσερις νέες συγγραφείς

με τις εκδόσεις Πηγή

18:15 – 19:00

Παρουσίαση βιβλίου «Ο κόσμος της Lenore Corpse» (εκδόσεις Rising Star)

με τον συγγραφέα Γιώργο Μπελαούρη-Ψυχοπλάνη

19:00 – 22:00

Στα Ηλύσια της τρέλας – Ένα Ζωντανό Παιχνίδι Ρόλων

από το Requiem For Greece

Gamer's Corner

11:00 - 13:00

Επιτραπέζια D&D και RPG παιχνίδια από τους Boardgames Brawlers

13:00 - 15:00

Requiem For Greece-A live action Role Playing Game Network

15:00 - 17:00

Blitz Games

19:00 - 22:00

Επιτραπέζια D&D και RPG παιχνίδια από τους Boardgames Brawlers

11:00 - 22:00

ΕΣΦΙΠΣ -Ελληνικός σύλλογος φίλων Ιστορίας και παιχνιδιών στρατηγικής

11:00 - 22:00

Γνωρίστε την Ασλέζα-D&D Sessions 5ης έκδοσης από την gaming ομάδα του ΦantastiCon

http://fantasyfest.gr/to-programma/sunday-22-april-2018/

Read 370 times

Latest from apostaktirio team