Aποτελέσματα Α΄Παγκύπριου Μαθητικού Λογοτεχνικού Διαγωνισμού 2016-17 ΘΕΜΑ:"ΚΥΠΡΟΣ-ΕΛΛΑΔΑ-ΙΣΤΟΡΙΑ & ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ, ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ"
Aποτελέσματα Α΄Παγκύπριου Μαθητικού Λογοτεχνικού Διαγωνισμού 2016-17 ΘΕΜΑ:"ΚΥΠΡΟΣ-ΕΛΛΑΔΑ-ΙΣΤΟΡΙΑ & ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ, ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ"
ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ:
1. ΕΛΕΝΗ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ-ΒΑΡΝΑΒΑ
2. ΤΖΟΥΛΙΑ ΠΟΥΛΗΜΕΝΑΚΟΥ
3. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΜΕΜΟΥ
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: ΠΟΙΗΣΗ
ΑΡΙΣΤΕΙΑ
1. Κωνσταντίνου Σωτηρούλα (Λύκειο Αραδίππου –Τάσος Μητσόπουλος) «ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ»
2. Τσιάρτα Μυρσίνη-Σεμέλη (Λανίτειο Γυμνάσιο Λεμεσού) «ΜΕ ΤΙ ΜΕΤΡΙΕΤΑΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ»
3. (Ομάδα εργασίας Γυμνασίου) Δημητριάδης Εμμανουήλ, Παπανεάρχου Σταυριανή, Τουμασιάν Ανδρέας, Κωνσταντίνου Σταυρούλα, Κουλουμού Φωτεινή, Παναγή Μαρίνα –Αφροδίτη, Mohamd Bzara ( Γυμνάσιο Αποστόλου Παύλου Πάφου) «ΣΜΥΡΝΑ-ΘΑΝΑΤΟΣ-ΓΕΝΝΕΣΙΣ-ΠΕΡΣΕΦΟΝΗ-3/3 – ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ-ΚΟΚΚΙΝΑ ΡΟΔΑ – ΔΑΚΡΥΑ ΑΝΕΜΩΝΕΣ-ΕΠΙΓΡΑΜΜΑ
4. Τσουκαλά Μαρία (Γυμνάσιο Αποστόλου Παύλου) «Η ΕΛΠΙΔΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΕ... ΣΗΜΕΡΑ 2017 Μ.Χ.»
Α΄ΒΡΑΒΕΙΑ ΜΕ ΕΠΑΙΝΟ
1. Καλλασίδου Θέα (Λύκειο Α΄Εθνάρχη Μακαρίου Γ΄ Πάφου) «ΕΝΑΣ ΑΔΙΑΣΠΑΣΤΟΣ ΓΟΡΔΙΟΣ ΔΕΣΜΟΣ»
2. Κορρέλη Εμμανουέλα (Γυμνάσιο Ακροπόλεως) «ΕΝΑ ΚΑΡΑΒΙ ΕΝΤΟΣ ΜΟΥ»
3. Πασχαλίδου Μαρίνα (Ενιαίο Λύκειο Κύκκου Β΄) «ΣΥΝΑΠΑΝΤΗΜΑ»
Α΄ ΒΡΑΒΕΙΑ
1. Αντωνίου Πέτρος (Γυμνάσιο Διανέλλου και Θεοδότου) «ΤΟ ΝΑΝΟΥΡΙΣΜΑ»
2. Λευτέρη Ιωάννα (Γυμν.Κοκκινοχωρίων Πάνου Ιωάννου) «ΣΤΟΝ ΞΕΝΙΤΕΜΕΝΟ»
3. Χρίστου Φρειδερίκος (Λύκειο Λινόπετρας Λεμεσού) «ΚΑΡΑΒΙ ΣΤ’ ΑΝΟΙΧΤΑ»
4. Νικολάου Νεόφυτος (Γυμνάσιο Παναγίας Θεοσκέπαστης) «ΣΑΡΑΝΤΑ ΧΡΟΝΙΑ»
5. Σπύρου Χριστοφόρα (Γυμν.Κοκκινοχωρίων Πάνου Ιωάννου) «ΛΗΘΗ-ΜΝΗΜΗ»
6. Θεοφάνους Βέρα (Γυμν.Παναγίας Θεοσκέπαστης) «Ο ΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ»
7. Γεωργίου Μάριος (Γυμν.Κοκκινοχωρίων Πάνου Ιωάννου) «ΣΤΗ ΘΕΑ ΑΦΡΟΔΙΤΗ»
8. Δημητρίου Ελένη (Λύκειο Αραδίππου «Τάσος Μητσόπουλος» «ΚΥΠΡΙΑ ΕΠΗ»
9. Μοχάμετ Σιέτρα «ΤΟ 1974»
10. Αντωνίου Χαράλαμπος (Λύκειο Αραδίππου «Τάσος Μητρόπουλος») «ΚΥΠΡΟΣ ΜΟΥ, ΜΑΤΩΜΕΝΟ ΜΟΥ ΝΗΣΙ»
11. Γεωργίου Ελένη (Ενιαίο Λύκειο Κύκκου Β΄) «ΩΡΑ 14:33»
12. Καϊλης Μάριος (Γυμν.Αρχαγγέλου Λακατάμειας) «ΚΕΡΥΝΕΙΑ ΜΟΥ, ΕΛΛΑΔΑΣ ΚΟΡΗ»
13. Μιχαήλ Ελένη(Γυμν.Αρχαγγέλου Λακατάμειας) «ΕΥΤΥΧΙΑ, ΠΟΥ ΕΓΙΝΕΣ ΘΥΜΗΣΕΣ..»
14. Μιγιούσκοβιτς Νταρίνκα (Γυμνάσιο Αγίου Ιωάννη) «ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ»
15. Ηρακλέους Φρειδερίκη (Γυμνάσιο Λατσίων) «ΚΟΙΝΗ ΠΟΡΕΙΑ»
16. Μακρίδη Ελένη (Λύκειο Παραλιμνίου) «Η ΦΛΟΓΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ»
17. Θεοχάρους Στέφανος (Λανίτειο Γυμνάσιο Λεμεσού) «ΜΗ ΛΗΣΜΟΝΕΙΣ...»
18. Κουτά Άννα (Γυμν.Αποστ.Παύλου Πάφου) «ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ»
19. Πολυδώρου Μάριος (Γυμν.Αποστ.Παύλου Πάφου) «ΜΙΛΑ ΜΟΥ»
20. Πολυδώρου Μάριος (Γυμν.Απ.Παύλου Πάφου) «ΜΗΝ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙΣ»
21. Ανδρονίκου Παυλίνα (Xenion High School(Ξένιον Γυμνάσιο) «ΜΗΝΥΜΑ ΕΛΠΙΔΑΣ»
22. Ζουβάνης Ξένιος (Ξένιον Γυμνάσιο) «ΚΥΠΡΟΣ ΜΟΥ ΟΜΟΡΦΟ ΝΗΣΙ»
23. Κουτσόφτα Φλωρεντία (Ξένιον Γυμνάσιο) «ΠΟΓΑΖΙΝ»
Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ
1. Τρισόκκα Ειρήνη (Περιφ.Γυμνάσιο Ξυλοφάγου) «ΚΥΠΡΟΣ ΚΙ ΕΛΛΑΔΑ»
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: ΔΙΗΓΗΜΑ
ΑΡΙΣΤΕΙΟ
1. Γεωργίου Χρυστάλλα (Λύκειο Αραδίππου «Τάσος Μητρόπουλος» «ΚΥΠΡΟΣ, ΧΑΡΑΜΑΤΑ 20 ΙΟΥΛΙΟΥ 1974»
Α΄ΒΡΑΒΕΙΑ
1. Σταυριανού Ιωάννα (Λύκειο Αραδίππου «Τάσος Μητρόπουλος») «ΠΟΤΕ ΔΕ ΡΩΤΗΘΗΚΑΜΕ...»
2. Γιάγκου Εβελίνα (Γυμν.Παναγίας Θεοσκέπαστης) «ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΠΟΛΕΜΟΣ ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΜΑΖΙ»
3. (Συλλογικό διήγημα) Επιφανείου Νίκη, Ντουρής Φίλιππος, Σταυριανού Ιωάννα (Λύκειο Αραδίππου «Τάσος Μητρόπουλος») «ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΑΣ»
4. Κούτσου Πηνελόπη (Ξένιον Γυμνάσιο) «ΤΑ ΧΩΜΑΤΑ ΣΟΥ ΚΕΡΥΝΕΙΑ ΜΟΥ»
5. Αλαμπρίτη Κωνσταντίνα (Λύκειο Αραδίππου «Τάσος Μητρόπουλος») «ΤΟΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ...»
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ : ΔΟΚΙΜΙΟ/ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ
ΑΡΙΣΤΕΙΑ
1. Παπακλεοβούλου Γιάννης (Γυμν.Αποστ.Παύλου Πάφου) «ΑΓΑΠΗΤΕ ΕΠΙΤΡΟΠΕ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ»
2. Κόκκινου Αλίκη (Γυμν.Αποστ.Παύλου Πάφου) «ΑΓΑΠΗΤΕ ΚΕΜΑΛ»
Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΕ ΕΠΑΙΝΟ
1. Μπαλτζή Χρύσω (Δημοτικό Σχολείο Λακατάμειας ΣΤ΄)
Α΄ΒΡΑΒΕΙΑ
1. Φραγκουλίδης Κων/νος (Γυμν.Αποστ.Παύλου Πάφου) «ΑΤΙΤΛΟ»
2. Νεοκλέους Πηνελόπη (Γυμν.Αποστ.Παύλου Πάφου) «ΑΓΑΠΗΤΕ ΓΙΟΥΣΕΦ»
3. Κουμενή Διαμιανή (Γυμν.Πετράκη Κυπριανού) «ΣΤΑ ΧΝΑΡΙΑ ΔΥΟ ΛΑΩΝ»
4. Κώστα Σοφιάνα (Γυμν.Αποστ.Παύλου Πάφου) «ΑΓΑΠΗΤΕ ΚΕΜΑΛ»
5. Παναγιώτου Φοίβη (Λύκειο Αγίου Νεοφύτου Πάφου) «ΕΛΛΑΔΑ-ΚΥΠΡΟΣ-ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ»
6. Κωνσταντή Μαρία (Γυμν.Αποστ.Παύλου Πάφου) «ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΜΟΧΑΜΕΤ»
7. Κουτά ΄Αννα (Γυμν.Αποστ.Παύλου Πάφου) «25 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 1974»
8. Νικολάου Γεωργία (Γυμν.Αποστ.Παύλου Πάφου) «ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΧΩΡΙΖΟΥΝ...»
9. Νεοπτολέμου Ανδριάνα (Γυμν.Αποστ.Παύλου Πάφου) «ΖΕΙΣ;»
10. Παπακλεοβούλου Γιάννης (Γυμν.Αποστ.Παύλου Πάφου) «ΑΓΑΠΗΤΕ ΒΑΣΙΛΙΑ ΑΚΑΜΑ»
11. Κουτά ΄Αννα (Γυμν.Αποστ.Παύλου Πάφου) «ΜΝΗΜΕΣ Π ΛΗΓΕΣ»
12. Μιλτιάδους Νικόλας (Δημοτικό Σχολείο Λακατάμειας ΣΤ΄) «ΚΥΠΡΟΣ-ΕΛΛΑΔΑ: IΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ, ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ»
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ : ΠΑΡΑΜΥΘΙ
Α΄ΒΡΑΒΕΙΟ
1. Σαλμάν ΄Ελενα (Περιφερειακό Γυμνάσιο Ξυλοφάγου) «ΠΑΡΑΜΥΘΟΣΑΛΑΤΑ»
Α΄ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΕ ΕΠΑΙΝΟ
1. Θεοφάνους Χρίστος (Ξένιον Γυμνάσιο) «Ο ΑΕΤΟΣ ΜΕ ΤΟ ΠΛΗΓΩΜΕΝΟ ΦΤΕΡΟ»
Β΄ΒΡΑΒΕΙΟ
1. Ευσταθίου Αθηνά (Γυμν.Αποστ.Παύλου Πάφου) «ΕΝΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΤΗΝ ΚΕΡΥΝΕΙΑ»
Latest from apostaktirio team
- 1ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΔΗΜΟΥ ΠΑΛΛΗΝΗΣ, “ΑΝΟΙΞΕ ΚΙ ΕΣΥ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ”, 19 - 21 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2024
- Παρουσίαση των παιδικών βιβλίων της συγγραφέα και εκπαιδευτικού Βασιλικής Ρακοπούλου από το Κλειδί Ημαθίας
- Παρουσίαση βιβλίου: "Δικηγορία, η μικρή μας πόλη" της Στεφανίας I. Σουλή (16/4 - Παρ' Ημίν, ΑΘΗΝΑ)
- 3η ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΩΝ "Η ΣΟΝΑΤΑ ΤΟΥ ΣΕΛΗΝΟΦΩΤΟΣ" ΣΤΟΝ ΤΕΧΝΟΧΩΡΟ ΕΡΓΟΤΑΞΙΟΝ
- Blank Wall Gallery - Έκθεση Φωτογραφίας "My Cuba" Φωτογραφική Ομάδα Διαδρομές
- Έκθεση της ζωγράφου Κορίννας στην Πνευματική Εστία Βούλας ‘’ΕΛΕΝΗ ΓΛΥΚΑΤΖΗ-ΑΡΒΕΛΕΡ ’’
- ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 9ου ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΟΙΗΤΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ ΛΕΥΚΑΔΑΣ
- Η φωτογραφία δρόμου σε 10 στάδια - Σάββατο 27 Απριλίου στις 18:00 – 20:00 - Πρακτικό σεμινάριο φωτογραφίας με τον Ανδρέα Κατσικούδη
- Ypsilon - Μπανιστηρτζού Remix
- "MultiMedea" της Πάμελα Πράθερ | Μια παράσταση για τη γυναικεία ψυχοσύνθεση
- 3ος ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΣΥΓΓΡΑΦΗΣ ΘΕΑΤΡΙΚΟΥ ΜΟΝΟΛΟΓΟΥ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΑΓΡΙΝΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΕΤΟΣ 2024
- ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ 1oυ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ - ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΚΡΑΤΙΚΟΥ ΩΔΕΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ & ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΤΡΙ.ΕΝΑ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ
- «Σημείο φυγής... στο κόκκινο»: Η έκθεση της Άννας Τσαπάρα θα σας ταξιδέψει
- Εικαστική έκθεση με ανακυκλώσιμα υλικά
- ”Play it again, Sam” του Woody Allen |Έως 18/4 στο Faust
- "Η πόλη ή πώς να κοιμηθείτε ήσυχα" || Θέατρο ΙΣΟΝ
- ΑΡΕΤΗ ΚΟΚΚΙΝΟΥ / ΠΕΝΥ ΠΑΠΑΔΑΚΗ / ΜΗΔΕΙΑ ΧΟΥΡΣΟΥΛΙΔΟΥ – «Ο δικός μας ο έρωτας»
- Παρουσίαση βιβλίου: «Η συνεδρία της Κοσμογονίας» του Απόστολου Τσαντεκίδη (13/4 στον Πολυχώρο Εκδηλώσεων “Bloom Venue”, Θεσσαλονίκη)
- ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ | ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΚΩΣΤΑΛΟΥ - Το δάκρυ της μαστίχας - Ατομική έκθεση ζωγραφικής | Δημοτική Πινακοθήκη Καλλιθέας "Σοφία Λασκαρίδου"
- Μονοήμερη Εκδρομή με το ΔΙΑΦΡΑΓΜΑ 26 ΠΛΑΝΗΤΕΡΟ – ΣΠΗΛΑΙΟ ΛΙΜΝΩΝ - Κυριακή 14 Απριλίου 2024