Σάββατο, 19 Νοεμβρίου 2022 17:10

Αποτελέσματα 7ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Μουσικής 2022 του Ομίλου για την UNESCO Τεχνών, Λόγου και Επιστημών Ελλάδος

Written by
90
Αποτελέσματα 7ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Μουσικής 2022 του Ομίλου για την UNESCO Τεχνών, Λόγου και Επιστημών Ελλάδος

Αποτελέσματα 7ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Μουσικής 2022 του Ομίλου για την UNESCO Τεχνών, Λόγου και Επιστημών Ελλάδος 

Με μεγάλη επιτυχία και σε ιδιαίτερα υψηλό, καλλιτεχνικό επίπεδο πραγματοποιήθηκε ο 7ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Μουσικής 2022, του Ομίλου για την UNESCO Τεχνών, Λόγου και Επιστημών Ελλάδος, με την υποστήριξη του Ωδείου Φίλιππος Νάκας. Ο διαγωνισμός διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών, στην Αίθουσα Συναυλιών του Ωδείου, στις 11, 12, και 13 Νοεμβρίου. 

Στον διαγωνισμό συμμετείχαν 70 έφηβοι και ενήλικες (12 ως 30 ετών) μαθητές, σπουδαστές και απόφοιτοι Ωδείων, Μουσικών Σχολών και Πανεπιστημίων από όλη την Ελλάδα και το εξωτερικό, οι οποίοι διαγωνίστηκαν στις κατηγορίες: Πιάνο, Κλασικό Τραγούδι (Μονωδία), Παραδοσιακά Όργανα, Έγχορδα, Κιθάρες και Πνευστά.

Τις επιτροπές του διαγωνισμού πλαισίωσαν κορυφαίοι σολίστες και εξάρχοντες των μεγάλων ελληνικών ορχηστρών, διακεκριμένοι λυρικοί τραγουδιστές, έμπειροι μουσικοί παιδαγωγοί, που στάθηκαν με εκτίμηση και αγάπη στους διαγωνιζόμενους, συγχαίροντας την προσπάθεια, το καλλιτεχνικό επίπεδο και το ήθος τους.

Πρόεδρος του Διαγωνισμού ήταν ο Διευθυντής της Συμφωνικής Ορχήστρας Δήμου Αθηναίων και συνθέτης Ελευθέριος Καλκάνης.

Τα αποτελέσματα έχουν ως εξής : 

ΠΝΕΥΣΤΑ ΕΦΗΒΩΝ  (Κλαρινέτο, Σαξόφωνο, Τρομπόνι, Φλάουτο)
1ο Βραβείο: ΦΑΡΟΥΓΓΙΑΣ ΠΑΤΡΙΚ του Γεωργίου – 17 ετών – Μαρούσι (Τρομπόνι)
2ο Βραβείο: ΜΟΥΣΤΑΚΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ - ΜΑΡΙΑ του Ευθυμίου – 17 ετών – Νίκαια (Κλαρινέτο)
3ο Βραβείο: ΜΑΡΤΖΑΚΛΗ ΑΝΔΡΟΜΑΧΗ του Δημητρίου – 15 ετών – Πάτρα (Φλάουτο)
Έπαινος: ΜΑΛΕΓΚΟΥ ΜΑΡΙΑ - ΜΥΡΣΙΝΗ του Αποστόλου – 14 ετών – Νέο Ηράκλειο (Σαξόφωνο)
 
ΠΝΕΥΣΤΑ ΕΝΗΛΙΚΩΝ  (Κλαρινέτο, Σαξόφωνο, Τρομπόνι, Φλάουτο)
1ο Βραβείο: ΔΡΑΓΑΤΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ του Ανδρέα – 19 ετών – Αργυρούπολη (Κλαρινέτο)
2ο Βραβείο: ΓΙΑΝΝΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ του Γεωργίου – 20 ετών – Αθήνα (Κλαρινέτο)
3ο Βραβείο: ΒΙΤΟΥΛΑΔΙΤΗ ΝΙΚΟΛΙΝΑ του Γεωργίου – 23 ετών - Κέρκυρα (Φλάουτο)
‘Επαινος: ΓΕΩΛΔΑΣΗΣ ΑΛΕΞΙΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ του Ευαγγέλου – 18 ετών – Κέρκυρα (Τρομπόνι)
‘Επαινος: ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ ΧΡΗΣΤΟΣ του Νικολάου – 19 ετών – Ζωγράφου (Κλαρινέτο)
Επιτροπή πνευστών (αλφαβητικά): Αυγερινός Κώστας, Ιωαννίδης Κώστας, Μαυρομάτης Στάθης, Νούσιας Κώστας, Σίσκος Κώστας.
  
ΠΙΑΝΟ ΕΦΗΒΩΝ (12 – 15 ετών)
1ο Βραβείο: ΚΛΑΨΙΝΑΚΗΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ του Νικολάου – 13 ετών – Ρέθυμνο
2ο Βραβείο: ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ – ΠΑΝΤΑΖΟΠΟΥΛΟΥ ΕΙΡΗΝΗ του Ευάγγελου – 13 ετών – Αθήνα
3ο Βραβείο: ΚΑΠΟΓΙΑΝΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ του Παναγιώτη – 13 ετών – Χαλάνδρι
3ο Βραβείο: ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Νικολάου – 13 ετών - Γέρακας
Έπαινος: ΧΑΝΤΖΑΡΗ ΙΝΑ του Γκεντιάν – 14 ετών – Χαλάνδρι
 
ΠΙΑΝΟ ΕΦΗΒΩΝ (15 – 18 ετών)
1ο Βραβείο: ΓΕΩΡΓΑΚΗ ΔΑΦΝΗ του Κανέλλου – 15 ετών – Αθήνα
1ο Βραβείο: ΛΙΑΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Γεωργίου – 17 ετών - Αχαρναί
2ο Βραβείο: ΤΣΙΠΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ του Χρήστου – 17 ετών – Αθήνα
3ο Βραβείο: ΚΑΡΑΤΖΑΝΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ του Κωνσταντίνου – 16 ετών – Δάφνη
Έπαινος: ΜΑΝΟΥΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Αποστόλου – 16 ετών – Κομοτηνή
Έπαινος: ZHU XIN RUI του Zhu Jie – 16 ετών – Άνω Γλυφάδα
Έπαινος: ΓΚΕΡΖΕΛΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ του Ιωάννη – 16 ετών – Κόρινθος
*Το 1ο βραβείο της κατηγορίας μοιράστηκαν δύο διαγωνιζόμενοι, λόγω ισοψηφίας.
 
ΠΙΑΝΟ ΕΝΗΛΙΚΩΝ
1ο Βραβείο: ΔΙΑΜΑΝΤΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ του Αργύρη – 20 ετών – Εξάρχεια
2ο Βραβείο: ΠΑΠΑΚΥΡΙΑΖΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ του Θεμιστοκλή – 20 ετών – Νέα Σμύρνη
3ο Βραβείο: ΚΑΡΑΤΖΑΝΟΥ ΝΑΤΑΛΙΑ του Κωνσταντίνου – 21 ετών - Δάφνη
Έπαινος: ΓΑΒΒΑΡΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ του Δημητρίου – 21 ετών - Αθήνα
Έπαινος: ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΜΙΧΑΗΛ του Κωνσταντίνου – 25 ετών - Μοσχάτο
Επιτροπή πιάνων (αλφαβητικά): Βλαχογιάννη Μάνια, Δεστούνης Κωνσταντίνος, Θώμου Λητώ, Μανουσάκη Τζένια, Μαντζουράτου Δήμητρα, Παπαγεωργίου Μιχάλης.
 
ΕΓΧΟΡΔΑ  ΕΦΗΒΩΝ (Βιολί, Βιόλα, Βιολοντσέλο)
1ο Βραβείο: ΚΥΠΑΡΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ του Δημητρίου – 15 ετών – Θεσσαλονίκη (Βιολί)
2ο Βραβείο: ΓΥΠΑΚΗ ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ του Ιωάννη – 16 ετών – Θεσσαλονίκη (Βιολί)
3ο Βραβείο: ΜΠΑΡΜΠΑ ΖΩΗ ΘΩΜΑΗ του Δανιήλ – 17 ετών –  Καβάλα (Βιολοντσέλο)
Έπαινος: ΠΕΤΡΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ ΕΛΛΗ του Κωνσταντίνου – 17 ετών – Θεσσαλονίκη (Βιολοντσέλο) 

Το Δ.Σ. του Ομίλου μετά από πρόταση του Προέδρου του διαγωνισμού, μαέστρου και συνθέτη Ελευθέριου Καλκάνη, αποφάσισε και απονέμει Ειδικό Βραβείο Μουσικής «Όμιλος UNESCO Τ.Λ.Ε.Ε.» στην ΚΟΤΣΙΦΑ ΜΕΛΙΝΤΑ του Φωτίου – 13 ετών – Ηλιούπολη (Βιολί), το οποίο συνοδεύεται από το χρηματικό έπαθλο των 150 ευρώ. Το βραβείο απονέμεται για δεύτερη φορά, λόγω του εξαιρετικά υψηλού, ερμηνευτικού επιπέδου των διαγωνιζομένων στην κατηγορία «Έγχορδα εφήβων».

  ΕΓΧΟΡΔΑ  ΕΝΗΛΙΚΩΝ (Βιολί, Βιόλα)

1ο Βραβείο: ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ΔΩΡΙΝΑ του Χρήστου – 21 ετών – Θεσσαλονίκη (Βιολί)
2ο Βραβείο: ΚΟΥΤΣΟΔΗΜΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ του Αθανασίου – 19 ετών – Θεσσαλονίκη (Βιολί)
3ο Βραβείο: ΜΠΑΡΤΖΗΣ ΑΙΜΙΛΙΟΣ του Βασιλείου – 21 ετών – Ελευσίνα (Βιολί)
Επιτροπή εγχόρδων (αλφαβητικά): Γραμματικόπουλος Απόλλων, Μανιάς Αντώνης, Πλέστη Μαργαρίτα, Ρούτση Μιρέλα, Σουλκούκης Ζήσιμος.
 
ΜΟΝΩΔΙΑ
1ο Βραβείο: ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΑ του Ανδρέα – 27 ετών - Ζωγράφου
2ο Βραβείο: ΚΑΛΟΓΡΑΝΗ ΕΛΕΝΗ του Χρήστου – 23 ετών – Αχαρναί
3ο Βραβείο: ΧΑΙΡΕΤΑΚΗ ΑΝΤΩΝΙΑ του Δημητρίου – 27 ετών – Ζωγράφου
Έπαινος: ΠΟΥΛΙΑΣΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ – ΕΙΡΗΝΗ του Ευαγγέλου – 23 ετών – Αθήνα
Έπαινος: ΣΟΥΣΗ ΑΘΗΝΑ – ΑΝΙΤΑ του Ιακώβου – 23 ετών – Παλαιό Φάληρο
Επιτροπή (αλφαβητικά): Βλαχογιάννη Μάνια, Καραγιάννη Βασιλική, Πολυχρόνου Μίνα, Χατζηφωτίου Ζαφειρώ, Χριστόπουλος Γιάννης.
 
ΚΙΘΑΡΑ ΕΦΗΒΩΝ  
2ο Βραβείο: ΡΑΦΤΗ ΜΑΡΙΑΝΘΗ  του Αναστασίου – 15 ετών – Παλλήνη
3ο Βραβείο: ΣΦΥΡΑΚΗ ΕΙΡΗΝΗ του Νικολάου – 14 ετών – Δάφνη
Επιτροπή (αλφαβητικά): Μαστοράκης Βασίλης, Σουρβίνος Μιχάλης, Τοσικιάν Γιώργος, Φάμπα Εύα.
 
ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
2ο Βραβείο: ΒΑΓΕΝΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ - ΑΓΓΕΛΟΣ του Κωνσταντίνου – 15 ετών – Βόλος (Λαούτο - τραγούδι)
3ο Βραβείο: ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ ΑΝΝΑ του Ιωάννη – 14 ετών – Πάτρα (Σαντούρι - τραγούδι)
Επιτροπή (αλφαβητικά): Βαλάση Στέλλα (σαντούρι), Βλαχογιάννη Μάνια (τραγούδι), Μπουνταλάκης Μανώλης (λαούτο), Ρούτση Μιρέλα (λαούτο) 

Την επιμέλεια οργάνωσης του διαγωνισμού είχαν οι μουσικοί και μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου του Ομίλου, Μάνια Βλαχογιάννη και Κώστας Νούσιας, με τη στήριξη των μελών του Δ.Σ. του Ομίλου, Ελένη Κιτσέλη, Αγαθή Αρβανιτάκη, Έλενα Κρυστάλλη και Βασίλη Μόσχου.

 

 

 

Read 90 times

Latest from apostaktirio team