Το ταξίδι μας ανάμεσα στη μέρα και τη νύχτα - Αθηνά Αραμπατζή
![Το ταξίδι μας ανάμεσα στη μέρα και τη νύχτα - Αθηνά Αραμπατζή](/media/k2/items/cache/2468aec31ca355764b92d9814d550e47_S.jpg)
“Το ταξίδι μας ανάμεσα στη μέρα και τη νύχτα” είναι η πρώτη ποιητική προσπάθεια της Ψυχολόγου και Ψυχοθεραπεύτριας, Αθηνάς Αραμπατζή. Η συγκεκριμένη συλλογή πραγματεύεται τη συνάντηση, τη συμπόρευση και τον αποχωρισμό-απώλεια στο ταξίδι της ζωής των ανθρώπων. Σε αυτό το ταξίδι είναι πάντοτε παρούσα η μάχη ανάμεσα στις δύο βασικές ορμές του ανθρώπου, αυτών της ζωής (έρως) και του θανάτου, προκειμένου να συνεχιστεί ο βίος του. Μετά από μια απώλεια, είτε χωρισμό είτε θάνατο, ο άνθρωπος καλείται να βρει τρόπο να συνεχίζει να υπάρχει χωρίς το αγαπημένο πρόσωπο, με το οποίο συναντήθηκε και συμβίωσε. Καθώς οι λέξεις έχουν δύναμη αλλά και θεραπευτικές ιδιότητες, το κείμενο αυτό προσδοκά να γίνει αφορμή ώστε να βρουν οι αναγνώστες τις δικές τους λέξεις, προκειμένου να επεξεργαστούν και να απαλύνουν τις πληγές τους από τους δικούς τους αποχωρισμούς.
Σελίδα του βιβλίου: https://www.apostaktirio-books.gr/product/το-ταξίδι-μας-ανάμεσα-στη-μέρα-και-τη-νύ/
![Super User](/media/k2/users/1.jpg)
Super User
Vitae suspendisse ad erat fames at neque, imperdiet curae platea ipsum nec, vehicula elementum curabitur massa lorem. Habitasse facilisis pharetra vitae senectus conubia etiam lacinia, curabitur odio feugiat ultrices pulvinar dictum accumsan.
Latest from Super User
- 3ος Διεθνής Λογοτεχνικός Διαγωνισμός Εκδόσεων Αποστακτήριο: «1974-2024: 50 χρόνια από την παράνομη τουρκική εισβολή και κατοχή εδαφών της Κύπρου», με την υποστήριξη του Δήμου Αμπελοκήπων - Μενεμένης
- FM Records - Νέα τραγούδι από την ερμηνεύτρια Ιωάννα Καβρουλάκη
- ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 2024 στο Από Μηχανής | Αρζόγλου-Βαλαβανίδης-Σκουρολιάκος πρωταγωνιστούν στην κωμωδία «ΗΡΩΕΣ» του Sibleyras
- “Παιδί… δικό μας… γράφουμε για τα παιδιά του πολέμου” 12ος Διαγωνισμός Ποίησης
- Εγκαίνια έκθεσης: Κύπρος ’74. Δεν ξεχνώ