ΜΕΛΕΤΗ: L’abolition de la maternité et l’infanticide dans la mythologie grecque, Παρασκευή Ξανθούλη
La principale question à laquelle cette étude tente de répondre, c ’est la façon dont est abordée et révélée la question de la maternité et, plus largement, de la parentalité dans le cadre de la mythologie grecque et comment, par le biais de cette approche, nous pouvons déceler et expliquer la situation sociale des femmes et leur statut maternel dans le système de valeurs de la mythologie.
Βιογραφικό
Η Παρασκευή (Βιβή) Ξανθούλη γεννήθηκε στη Λάρισα, έζησε και μεγάλωσε στο Βόλο. Τα τελευταία 35 χρόνια ζει στο νησί της Ρόδου και έχει δύο παιδιά. Είναι Διευθύντρια σε σχολική μονάδα της Ρόδου από το 2007 έως σήμερα. Είναι απόφοιτος της Γαλλικής Φιλολογίας του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, κάτοχος διπλώματος Maîtrise στη Λογοτεχνία και τον Πολιτισμό της Γαλλίας του Πανεπιστημίου Faculté des Lettres et des Sciences Humaines De Nice, αριστούχος και υπότροφος διπλωματούχος των Μεταπτυχιακών σπουδών του Πανεπιστημίου Αιγαίου και κάτοχος Διδακτορικού τίτλου μετά συγχαρητηρίων «Docteur en Études grecques» de l’ École doctorale Mondes antiques et médiévaux de l’Université de Sorbonne. Ενεργή είναι η συμμετοχή της σε ερευνητικά προγράμματα και διοικητικά συμβούλια επιστημονικών φορέων Σωματείων και Ενώσεων, καθώς επίσης και η συμμετοχή σε διδακτικές δραστηριότητες στο πλαίσιο μαθημάτων του Πανεπιστημίου Αιγαίου και σε εκπαιδευτικές / επιμορφωτικές ημερίδες ως εισηγήτρια / επιμορφώτρια. Είναι επίσης Υπεύθυνη Σχεδιασμού – Υλοποίησης και Συντονίστρια, πολλών εξωσχολικών δραστηριοτήτων σε πάνω από 90 εθνικά και ευρωπαϊκά προγράμματα του Υπουργείου Παιδείας της Ελλάδας και της Γαλλίας, διεθνών και καινοτόμων δράσεων που προάγουν το Σχολείο στην ευρύτερη κοινωνία, καθώς και Υπεύθυνη Σχεδιασμού – Υλοποίησης Ημερίδων – Διαλέξεων. Μιλάει επίσημα τη Γαλλική, Ιταλική και Αγγλική Γλώσσα.
Super User
Vitae suspendisse ad erat fames at neque, imperdiet curae platea ipsum nec, vehicula elementum curabitur massa lorem. Habitasse facilisis pharetra vitae senectus conubia etiam lacinia, curabitur odio feugiat ultrices pulvinar dictum accumsan.
Latest from Super User
- 3ος Διεθνής Λογοτεχνικός Διαγωνισμός Εκδόσεων Αποστακτήριο: «1974-2024: 50 χρόνια από την παράνομη τουρκική εισβολή και κατοχή εδαφών της Κύπρου», με την υποστήριξη του Δήμου Αμπελοκήπων - Μενεμένης
- FM Records - Νέα τραγούδι από την ερμηνεύτρια Ιωάννα Καβρουλάκη
- ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 2024 στο Από Μηχανής | Αρζόγλου-Βαλαβανίδης-Σκουρολιάκος πρωταγωνιστούν στην κωμωδία «ΗΡΩΕΣ» του Sibleyras
- “Παιδί… δικό μας… γράφουμε για τα παιδιά του πολέμου” 12ος Διαγωνισμός Ποίησης
- Εγκαίνια έκθεσης: Κύπρος ’74. Δεν ξεχνώ