Λιοστρόφι - Σταματία Μωραΐτη
![Λιοστρόφι - Σταματία Μωραΐτη](/media/k2/items/cache/638854777e08aba16d1aaf20c02c7824_S.jpg)
Το Λιοστρόφι, γνωστό ευρύτερα ως Ηλίανθος ή Ηλιοτρόπιο, δεν επιλέχτηκε τυχαία ως τίτλος από την ποιήτρια Σταματία Μωραΐτη. Αυτή η συλλογή ταυτίζεται άμεσα με τις ιδιότητες αυτού του πανέμορφου φυτού, το οποίο, ως ποιητικό υποκείμενο, πρωταγωνιστεί νοητά, αλλά καίρια σ’ αυτή τη λογοτεχνική δημιουργία. Ως υπόσταση, αισθάνεται την άμεση σχέση που έχει με τον τόπο του, ενώ η ανάπτυξή του δεν διαφέρει σε τίποτα από τα, πολύ μεγαλύτερά του, δέντρα. Βαθαίνει τις ρίζες του, υψώνει τον κορμό του, αντιμάχεται τις δυνάμεις της φύσης και τελικά ανθίζει και δίνει καρπούς. Μπορεί να ταυτιστεί με οποιονδήποτε, στον καιρό της ιλιγγιώδους επιτάχυνσης που ζούμε, νιώθει την ανάγκη «ν’ αλαργέψει ο ξέφρενος ρυθμός», να συνομιλήσει με τη φύση, να συνδεθεί με τα πάτρια. Μπορεί επίσης, να “συμπορευτεί” με όποιον απεχθάνεται το σκοτεινό, την επίφαση, το παράλογο, γιατί ξέρει πως άλλος τόπος τού ταιριάζει. Άλλωστε τα χώματα που το γέννησαν αλλά και ο αέρας που το έθρεψε, του δίδαξαν ν’ αναζητά πάντα το Φως, την Ουσία, τον Λόγο. Κι έτσι δεν κουράζεται ν’ ακολουθεί πάντα τον δρόμο του ήλιου…
- apostaktirio books link: https://www.apostaktirio-books.gr/product/%ce%bb%ce%b9%ce%bf%cf%83%cf%84%cf%81%ce%bf%cf%86%ce%b9/
![Super User](/media/k2/users/1.jpg)
Super User
Vitae suspendisse ad erat fames at neque, imperdiet curae platea ipsum nec, vehicula elementum curabitur massa lorem. Habitasse facilisis pharetra vitae senectus conubia etiam lacinia, curabitur odio feugiat ultrices pulvinar dictum accumsan.
Latest from Super User
- 3ος Διεθνής Λογοτεχνικός Διαγωνισμός Εκδόσεων Αποστακτήριο: «1974-2024: 50 χρόνια από την παράνομη τουρκική εισβολή και κατοχή εδαφών της Κύπρου», με την υποστήριξη του Δήμου Αμπελοκήπων - Μενεμένης
- FM Records - Νέα τραγούδι από την ερμηνεύτρια Ιωάννα Καβρουλάκη
- ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 2024 στο Από Μηχανής | Αρζόγλου-Βαλαβανίδης-Σκουρολιάκος πρωταγωνιστούν στην κωμωδία «ΗΡΩΕΣ» του Sibleyras
- “Παιδί… δικό μας… γράφουμε για τα παιδιά του πολέμου” 12ος Διαγωνισμός Ποίησης
- Εγκαίνια έκθεσης: Κύπρος ’74. Δεν ξεχνώ