1ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πεζογραφίας «ΚΕΦΑΛΟΣ» - Αποτελέσματα Κατηγορίας Ελεύθερου Διηγήματος Νέων ΒΡΑΒΕΙΑ
1ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πεζογραφίας «ΚΕΦΑΛΟΣ» - Αποτελέσματα Κατηγορίας Ελεύθερου Διηγήματος Νέων
ΒΡΑΒΕΙΑ
Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΘΕΜΑ ΝΕΩΝ
Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Ελένη Οικονόμου
Τίτλος έργου: Βιολιστής στη φαβέλα
Τόπος διαμονής: Αθήνα
Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΘΕΜΑ ΝΕΩΝ
Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Γιώργος Ρόγγας
Τίτλος έργου: Στο χωριό της τέχνης
Τόπος διαμονής: Αθήνα
Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΘΕΜΑ ΝΕΩΝ
Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Παναγιώτης Λώλος
Τίτλος έργου: Το μυστικό της τσάντας
Τόπος διαμονής: Αθήνα
ΕΠΑΙΝΟΙ
1ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΘΕΜΑ ΝΕΩΝ
Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Σοφία Αθανασοπούλου
Τίτλος έργου: Τα χώματα των προγόνων μου
Τόπος διαμονής: Θεσσαλονίκη
2ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΘΕΜΑ ΝΕΩΝ
Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Βασιλική Χατζηκωνσταντίνου
Τίτλος έργου: Οι εννέα ιτιές
Τόπος διαμονής: Αθήνα
3ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΘΕΜΑ ΝΕΩΝ
Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Εμμανουήλ Ιωαννίδης
Τίτλος έργου: Σόλο παράσταση
Τόπος διαμονής: -
3ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΘΕΜΑ ΝΕΩΝ
Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Θεόφιλος Χατζηαριστεράς
Τίτλος έργου: Επαγωγική θερμότητα
Τόπος διαμονής: Λάρισα
3ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΘΕΜΑ ΝΕΩΝ
Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Νικολίνα Μιχαλιά
Τίτλος έργου: Ελεύθεροι πίσω από κάγκελα
Τόπος διαμονής: Σπερχογεία Καλαμάτας
4ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΘΕΜΑ ΝΕΩΝ
Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Πασχάλης Αυγερίδης
Τίτλος έργου: Η πρώτη περίοδος
Τόπος διαμονής: Ορεστιάδα
4ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΘΕΜΑ ΝΕΩΝ
Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Ιωάννα Λιάκου
Τίτλος έργου: «Το τελευταίο μας καλοκαίρι...»
Τόπος διαμονής: Αθήνα
5ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΘΕΜΑ ΝΕΩΝ
Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Μαρίνα Βεντουράτου
Τίτλος έργου: Ελπίδα
Τόπος διαμονής: Αθήνα
ΤΙΜΗΤΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ
ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΘΕΜΑ ΝΕΩΝ
Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Άρτεμις Ζαχαράκη
Τίτλος έργου: Το κορίτσι που τα έκανε όλα λάθος
Τόπος διαμονής: Αθήνα
ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΘΕΜΑ ΝΕΩΝ
Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Μαρία Χωλίδη
Τίτλος έργου: Ο διχασμός
Τόπος διαμονής: Χίος
ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΘΕΜΑ ΝΕΩΝ
Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Μαρίλια Καλαντζή
Τίτλος έργου: Ο παρατηρητής
Τόπος διαμονής: Πάτρα
ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΘΕΜΑ ΝΕΩΝ
Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Γεωργία Κατσίβελη
Τίτλος έργου: Οι 4 κρύσταλλοι της φύσης
Τόπος διαμονής: Αθήνα
ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΘΕΜΑ ΝΕΩΝ
Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Γιώργος Κλέτσας
Τίτλος έργου: Θυμάσαι;
Τόπος διαμονής: Βόλος
ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΘΕΜΑ ΝΕΩΝ
Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Γεωργία Καρδαρά
Τίτλος έργου: Εκάτη
Τόπος διαμονής: Πειραιάς
ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΘΕΜΑ ΝΕΩΝ
Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Μαρία Χωλίδη
Τίτλος έργου: Ο διχασμός
Τόπος διαμονής: Χίος
ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΘΕΜΑ ΝΕΩΝ
Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Πολυξένη Ζαρκαδούλα
Τίτλος έργου: Της ζήλιας τα καμώματα
Τόπος διαμονής: Αθήνα
ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΘΕΜΑ ΝΕΩΝ
Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Βασίλειος Καρακώστας
Τίτλος έργου: Το καλοκαίρι
Τόπος διαμονής: Θεσσαλονίκη
ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΘΕΜΑ ΝΕΩΝ
Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Χρυσοβαλάντω Νούλα
Τίτλος έργου: Το μαύρο καράβι
Τόπος διαμονής: Αθήνα
ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΘΕΜΑ ΝΕΩΝ
Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Μαρίνα Κυβελέα
Τίτλος έργου: Πράσινα πλαστικά δέντρα
Τόπος διαμονής: Αθήνα
ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΘΕΜΑ ΝΕΩΝ
Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Ιωάννης Γκουκουγιάννης
Τίτλος έργου: Η αγάπη σώζει
Τόπος διαμονής: Αθήνα
ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΘΕΜΑ ΝΕΩΝ
Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Αικατερίνη Γαϊταντζίδη
Τίτλος έργου: «Ένα ατύχημα... μια ελπίδα... ένα καινούργιο αύριο»
Τόπος διαμονής: Αθήνα
ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΘΕΜΑ ΝΕΩΝ
Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Λεωνίδας Βυζάς-Ασηκαμόπουλος
Τίτλος έργου: Ιάσονας εν πλω
Τόπος διαμονής: Αθήνα
ΤΕΛΕΤΗ ΑΠΟΝΟΜΗΣ
Ημερομηνία: Σάββατο 2 Νοεμβρίου
Ώρα 18:00 μ.μ.
Χώρος: Εταιρία Ελλήνων Λογοτεχνών
Διεύθυνση: Ακαδημίας & Γεωρ. Γενναδίου 8, Αθήνα
ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΕΩΣ 18 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΝΕΩΝ ΕΩΣ 30 ΕΤΩΝ
1. Σμαραγδή Μητροπούλου - Καθηγήτρια Μέσης Εκπαίδευσης, Λογοτέχνιδα
2. Σπύρος Κοπανιτσάνος - Θεατρολόγος, Συγγραφέας
3. Έλενα Λιάτου - Εκπαιδευτικός, Συγγραφέας
4. Φίλιππος Φιλίππου - Κλινικός Εκπαιδευτής Φοιτητών Νοσηλευτικής, Συγγραφέας
5. Σοφία Σκλείδα - Διδάκτωρ Συγκριτικής Παιδαγωγικής, Υποψήφια Μεταδιδάκτορας Θεολογικής Σχολής Πανεπιστημίου Αθηνών, Λογοτέχνιδα
6. Χαρά Χρυσάφη - Συγγραφέας, Εκπαιδευτικός
7. Βίκυ Δρακουλαράκου - Λογοτέχνιδα
8. Πάνος Κουμπούρας - Φιλόλογος, Λογοτέχνης
Οι ΕΚΔΟΤΕΣ
Πλούταρχος Πάστρας
Φιλόλογος-Λογοτέχνης-Δημοσιογράφος
&
Αντωνία Σαμόλη
Λογοτέχνιδα
Latest from apostaktirio team
- "Οι Λογοτέχνες τιμούν την Επανάσταση του 1821" / προσφορά των Εκδόσεων Αποστακτήριο για την 25η Μαρτίου!
- Διεθνής Έκθεση Φωτογραφίας με τίτλο: «Moments of Color» στη Blank Wall Gallery
- ΧΕΛΙΔΟΝΑ | Ομαδική Εικαστική Έκθεση στο Ίδρυμα Εικαστικών Τεχνών Τσιχριτζή
- Δ' Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ποίησης και Διηγήματος από την Εταιρεία Λογοτεχνών Λεμεσού «Βασίλης Μιχαηλίδης»
- ΤΑ ΔΕΝΤΡΑ ΑΝΘΙΖΟΥΝ ΑΚΟΜΑ του Τζούλιο στο ΡΕΚΤΙΦΙΕ
- ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΟΙΗΣΗΣ | Βραδιά Μύησης στην Ποίηση του Νικηφόρου Βρεττάκου “Λέξη-Λέξη, Νότα-Νότα, Στάλα-Στάλα”
- «ΦΡΕΓΙΑ» με την Έφη Χαντζούλη στο θέατρο ΝOUS
- 10ος Διαγωνισμός Ποίησης & Πεζόμορφου Στοχασμού με θέμα "ΚΥΠΡΟΣ 20 Ιουλίου 1974, η μέρα που δάκρυσε ο ελληνισμός"
- Προβολή του βιογραφικού ντοκιμαντέρ "Από το Μικρό στο Μεγάλο" στον κινηματογράφο ΑΝΔΟΡΑ | 30/3
- 2ος Δρόμος Θυσίας «Κακολύρι 1944»
- Οι αδελφές Σπανομάρκου και ο σκηνοθέτης Αντώνης Σωτηρόπουλος στη Ρόδο για τα γυρίσματα της νέας παραγωγής του Hollywood!
- ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ - “και ενθυμήθηκα πως είμαι ΓΥΝΑΙΚΑ” βασισμένη στην αυτοβιογραφία της Ελισάβετ Μουτζάν Μαρτινέγκου
- Συνήθεις άνθρωποι, ανείπωτες ιστορίες - συλλογικό έργο
- "Η μικρή πατάτα που έπαιζε βιολί" του Θανάση Σταθόπουλου, Εκδόσεις Αποστακτήριο (9/3, πρώην δημαρχείο Ανδραβίδας)
- Ελισάβετ Μουτζάν Μαρτινέγκου “και ενθυμήθηκα πως είμαι ΓΥΝΑΙΚΑ” | Ομαδική Εικαστική Έκθεση
- Girls & Boys του Dennis Kelly | Το Πάνω Σπίτι
- «Κουαρτέτο» του Χάινερ Μύλλερ | Σκηνοθεσία: Θανάσης Σαράντος | Έναρξη: 23/3
- Παραμύθια και όνειρα!
- Βανέσα Αδαμοπούλου – Σ’ Αγαπώ | Alpha Records
- "ΑΣΤΡΟ ΚΙ ΟΥΡΑΝΟΣ" του Παντελή Θαλασσινού. Ένα τραγούδι από τη σειρά «Το προξενιό της Ιουλίας»