Ενδόμυχοι ψίθυροι - Δέσποινα Marquardt Αναστασιάδου
![Ενδόμυχοι ψίθυροι - Δέσποινα Marquardt Αναστασιάδου](/media/k2/items/cache/4b7b6b77a0ea4fb5c0bdc06cb169ebb8_S.jpg)
Υπάρχουν σκέψεις που φωλιάζουν στην άβυσσο της ψυχής μας και συχνά αρνούνται να ταξιδέψουν προς το φως για να βγουν στην επιφάνεια. Χρειάζεται δύναμη εσωτερική κι ένα χέρι που να μπορείς να βασιστείς πάνω του, χωρίς ανταλλάγματα, χωρίς κίβδηλες υποσχέσεις, χωρίς προσποιητά χαμόγελα.
Οι «Ενδόμυχοι ψίθυροι» είναι αυτό ακριβώς που δηλώνουν. Λόγια καρδιάς, ώριμα, κατασταλαγμένα, αληθινά, γεμάτα πόνο πολλές φορές ή δαρμένα από ανέμους. Μα είναι λόγια που επιτέλους θα ακουστούν έστω και χαμηλόφωνα. Χωρίς εξάρσεις και τυμπανοκρουσίες. Χωρίς να πρωταγωνιστεί ένα απατηλό και φιλάρεσκο εγώ. Αυτή η συλλογή είναι απλά μια προσωπική κατάθεση της ποιήτριας που επιζητεί λίγη από την προσοχή μας. Ένα κάλεσμα να την αφουγκραστούμε και να την κατανοήσουμε.
Η ποίηση της Δέσποινας Marquardt Αναστασιάδου είναι βαθιά υπαρξιακή. Εξυμνεί τον έρωτα ή τον αποκαθηλώνει. Αναφέρεται στις δεύτερες ευκαιρίες που αξίζουμε στη ζωή, στέκεται στην αποφασιστικότητα του ατόμου να αλλάξει τα κακώς κείμενα, ενώ συχνά περιπλανιέται σε ένα σαθρό παρελθόν, βαμμένο με μελανά χρώματα. Όμως το μέλλον ξανοίγεται μπροστά φωτεινό και ο άνθρωπος, μέσα από τις δυσκολίες, αποκτά δυνάμεις που ούτε φανταζόταν. Ακολουθήστε την ποιήτρια σε αυτό το ταξίδι και ποιος ξέρει; Ίσως μια μέρα οι ψίθυροι να γίνουν φωνές που θα εξαϋλώσουν για πάντα τα ένοχα σκοτάδια…
![Super User](/media/k2/users/1.jpg)
Super User
Vitae suspendisse ad erat fames at neque, imperdiet curae platea ipsum nec, vehicula elementum curabitur massa lorem. Habitasse facilisis pharetra vitae senectus conubia etiam lacinia, curabitur odio feugiat ultrices pulvinar dictum accumsan.
Latest from Super User
- 3ος Διεθνής Λογοτεχνικός Διαγωνισμός Εκδόσεων Αποστακτήριο: «1974-2024: 50 χρόνια από την παράνομη τουρκική εισβολή και κατοχή εδαφών της Κύπρου», με την υποστήριξη του Δήμου Αμπελοκήπων - Μενεμένης
- FM Records - Νέα τραγούδι από την ερμηνεύτρια Ιωάννα Καβρουλάκη
- ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 2024 στο Από Μηχανής | Αρζόγλου-Βαλαβανίδης-Σκουρολιάκος πρωταγωνιστούν στην κωμωδία «ΗΡΩΕΣ» του Sibleyras
- “Παιδί… δικό μας… γράφουμε για τα παιδιά του πολέμου” 12ος Διαγωνισμός Ποίησης
- Εγκαίνια έκθεσης: Κύπρος ’74. Δεν ξεχνώ